Season

Grade
/ Division

Ladder
Position

Coach

Best
& Fairest

Runner
Up

Best
& Fairest

1976

G

 

Darryl Sorenson

W Cooper

C Sharman & B McGrath

1977

G

Eighth

Stan Kelly

Stan Kelly

Bob McGrath

1978

G

 

Colin Elton

Eddie Croft

L Clarke

1979

G

 

Bob McGrath

Bob McGrath

Denis Penhale

1980

G

Fourth

Trevor Bidwell

Les Davey

Peter Best

1981

G

Sixth

Trevor Bidwell

Mike Paull

 

1982

G

Tenth

Stan Kelly

R Diemajor

P Johnston

1983

H

Fourth

R Davis

D Jones

S Bailey

1984

G

Ninth

R Davis

S Noble

G Pearce

1985

G

Premiers

Warren Eddy

M Patrick

G Noble

1986

F

Sixth

Warren Eddy

Robbie Jackamarra

Tom Mills

1987

F

Tenth

R Bradley

Gary Atherton

D Mills

1988

G

Tenth

P Davies

Damien John

N Foote

1989

H

Eighth

Ray Harp

M Duffy

D Clumsee

1990

H

Sixth

Roger Truscott

B Davies

G Christenson

1991

H

Runner Up

Roger Truscott

Ross Rayson

Warren Nel

1992

G

Third

Roger Truscott

Ross Rayson

C Hewitt

1993

F

Fourth

Warren Nel

Blair Bolland

C Hewitt

1994

F

Seventh

Kevin Andrews

Mal Jones

Chris Ure

1995

F

Sixth

Mark Taylor

Grant Wyatt

Neil Norris

1996

F

Third

Ross Rayson

Chris Ure

Dean McCooke

1997

 

 

Michael Fountain

Michael Dixon

Grant Tunstead

1998

 

 

Michael Fountain

Neil Norris

A Panossian

1999

 

 

Ross Rayson

Colin Grossman

Peter Lade

2000

B Reserves

Runner Up

Ian Lee

Paul MacFarlane

Peter Lade

2001

B Reserves

Runner Up

Ian Lee

Craig Baker

Ryan Clarkson

2002

B Reserves

Third

Ian Lee

T Overden & A Ryan

Troy Macri

2003

B Reserves

Third

Ian Lee

Teague Overden

Paul MacFarlane

2004

A Reserves

 

Clay McKnight

P Godfrey & B Clark

B Sanbrook

2005

A Reserves

Runner Up

Mark Faithfull

Paul Godfrey

Michael Blatchley

2006

A Reserves

Seventh

Mark Faithfull

Greg Dimery

Ben Kuhl

2007

B Reserves

Premiers

Cade Evans

Greg Dimery

Craig Luckens

2008

A Reserves

Ninth

Tyson Fiest

Stuart Gaby

Sam McLaren

2009

A Reserves

Runner Up

David Kennedy

Ben Kuhl

B Dooley / J Caporn

2010

A Reserves

Fourth

David Kennedy

C Luckens & S McLaren

S Hunter

2011

A Reserves

Sixth

Steve Collins

 

 

2012

A Reserves

Seventh

Aaron Sanders

Michael Blatchely

S McLaren & J Ryding

2013

A Reserves

Eighth

M Nettleton

Daniel Ibbs

Robert Beeftink

2014

A Reserves

Ninth

Michael Clark

Sam McLaren

Shaun Trevena

2015

B Reserves

Third

Adam Hunter

Robert Beeftink

Matthew Murnane

2016

B Reserves

Third

Adam Hunter

Steve Waddington

Nick Goswell

2017

A Reserves

 

Adam Hunter